Μεγάλος Χορηγός
  EOT banner 750x170 b    
 

 

9η Έκθεση Tοπικών Προϊόντων & Υπηρεσιών
"ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση - Toπικές Γεύσεις Ελλάδος"

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΔΕΘ - Περίπτερο 12

 

Είσοδος ελεύθερη για όλους, με δωρεάν πάρκινγκ,
σε όλους τους χώρους της ΔΕΘ.
Πρόσβαση για όλα τα οχήματα, από την είσοδο Εγνατίας.

 

Φίλοι επισκέπτες σας καλωσορίζουμε στην 9η Έκθεση Τοπικών Προϊόντων 
"ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση - Τοπικές Γεύσεις Ελλάδας".

Για 9 ημέρες θα έχετε την ευκαιρία να γνωρίσετε και να προμηθευτείτε αγνά προϊόντα απευθείας από τους παραγωγούς. Λάδι, προϊόντα ελιάς, τυροκομικά προϊόντα, παξιμάδια, αρτοσκευάσματα, μέλι, βότανα, γλυκά, καραμελωμένους καρπούς, ζυμαρικά, ρακί, κρασί, τοματοειδή, προϊόντα σαλιγκαριού, προϊόντα σοκολάτας, σοκολατάκια με ελιά, μπάρες δημητριακών, φιλέτα σαλιγκαριών, σάλτσες, ταχίνι, λουκούμι, παστέλια, τυροκομικά από γάλα βουβαλιού, σοκολάτα και μερέντα από χαρούπι, σφακιανόπιτες ,καλιτσούνια, κοσμήματα και χειροποίητες κατασκευές, καλλυντικά, αιθέρια έλαια, σαπούνια, αρώματα και αλόη είναι μερικά από τα προϊόντα που θα παρουσιάσουν εκθέτες από κάθε γωνιά της Ελλάδας.

Δεκάδες εκθέτες από όλη την Κρήτη αλλά και παραγωγοί από άλλες περιοχές της Ελλάδας όπως Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Έβρο, Σέρρες, Καστοριά, Καβάλα, Ξάνθη, Ημαθία, Βοιωτία, Αχαΐα και όχι μόνο, εμπλουτίζουν την έκθεση και παρουσιάζουν στους χιλιάδες επισκέπτες της μεγάλη ποικιλία τοπικών προϊόντων.

Στο πλαίσιο των παράλληλων εκδηλώσεων, θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε ένα πλήθος μουσικοχορευτικών εκδηλώσεων. Εκατοντάδες οι συντελεστές τους, περισσότεροι από 400 χορευτές, 60 μουσικοί, δεκάδες εκπρόσωποι κρητικών πολιτιστικών σωματείων, αλλά και πλήθος εκπροσώπων πολιτιστικών σωματείων από άλλες περιοχές της Ελλάδας συνθέτουν ένα πολιτιστικό αντάμωμα όσων υπηρετούν τις αξίες των παραδόσεων των ιδιαίτερων περιοχών της χώρας μας.

 

 
 

Σαββατοκύριακα: 10:30 π.μ. - 9:30 μ.μ.
Δευτέρα - Παρασκευή: 12:00 μ.μ - 9:30 μ.μ.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Σάββατο 28 Απριλίου

10:30

Η έκθεση ανοίγει τις πύλες της στους επισκέπτες

 

12:00

Το χορευτικό τμήμα του Δ’ ΚΑΠΗ δήμου Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει πλούσιο χορευτικό πρόγραμμα από την περιοχή της Ηπείρου

 

Πρόεδρος: Στέλιος Λιακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος

 

13:00

Το χορευτικό τμήμα ΚΑΠΗ Πενταλόφου Θεσσαλονίκης θα προβάλλει δρώμενα με παραδοσιακούς Μακεδονίτικους χορούς

 

Πρόεδρος: Ιφιγένεια Μηλώση

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καρκάρης

 

14:00

O καλλιτεχνικός χορευτικός όμιλος "Πύρριχος" θα παρουσιάσει πατροπαράδοτους χορούς από τον Πόντο

 

Καλλιτεχνικός διευθυντής & χοροδιδάσκαλος: Βασίλειος Πολατίδης

 

15:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος ''Επίκουρος'' Πολίχνης Θεσσαλονίκης θα προβάλλει τους παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

 

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

 

16:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Προφήτη Λαγκαδά θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα της ευρύτερης περιοχή της Μακεδονίας

 

Πρόεδρος: Όλγα Ποϊκλή

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

 

19:00

Εγκαίνια


Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, παρουσία πλήθους κόσμου και επισήμων. Το παρών θα δώσουν υπουργοί, βουλευτές, εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης, ο περιφερειάρχης Κρήτης κ. Σταύρος Αρναουτάκης και εκπρόσωποι πολιτιστικών σωματείων της Θεσσαλονίκης.


Τα εγκαίνια θα ''ντύσει'' με μουσικοχορευτικό πρόγραμμα ο σύλλογος Κρητών και φίλων Ωραιοκάστρου "Ερωτόκριτος"

Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

Κυριακή 29 Απριλίου

11:00

Το κρητικό τμήμα του πολιτιστικού συλλόγου "ΠΗΓΑΣΟΣ" θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς με τη συνοδεία ζωντανής κρητικής μουσικής.

 

Σταύρος Καρασαββίδης: Κρητική Λύρα-τραγούδι

Μιχάλης Παπαβομβολάκης: Μαντολίνο-τραγούδι

Νίκος Υγειονομάκης: Λαγούτο

Πρόεδρος: Γιώργος Μαστορόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

 

11:30

Παρουσίαση του βιβλίου " Έρωτας και σύμπαν" του κρητικού συγγραφέα κ. Σπύρου Ρολλάκη.

 

12:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Κρητών τα "Αγρίμια" θα παρουσιάσει κρητικούς παραδοσιακούς χορούς

 

Πρόεδρος: Ευαγγελία Γιουμπάκη

Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη

 

13:15

Ο σύλλογος Καππαδοκίας "Ο Βαρασός" Πλατέος Ημαθίας θα προβάλει τους πατροπαράδοτους χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Καππαδοκίας αλλά και της περιοχής Φάρασα

 

Πρόεδρος :Χρήστος Γεωργιάδης
Χοροδιδάσκαλος: Λεωνίδα Ελένη

 

14:00

Ο σύλλογος Κρητών Χαλκιδικής "ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ" θα παρουσιάσει εντυπωσιακές χορογραφίες από την Κρήτη

 

15:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος κάτω Ηλιούπολης Ευόσμου "ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ" θα προβάλλει χορογραφίες από τη Μακεδονία και τη Θράκη.

 

Πρόεδρος: Στέλιος Καρούτσος

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

 

15:45

O Μικρασιατικός σύλλογος της Νέας Ευκαρπίας "ΟΥΣΑΚ" θα προβάλλει ξεχωριστές χορογραφίες από τη Μικρά Ασία

 

Πρόεδρος: Βασίλιος Αρκούτογλου

Χοροδιδάσκαλος: Φούλη Καραβριηλίδου

 

16:30

Ο πολιτιστικός σύλλογος Ηρακλείου Λαγκαδά θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία και το παιδικό του τμήμα χορούς από Ήπειρο και Θεσσαλία

 

Πρόεδρος: Θεόδωρος Τσιάνης

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

 

17:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος Νέων Βρασνών θα προβάλλει τους εντυπωσιακούς χορούς της Θράκης

 

Πρόεδρος: Γιώργος Μελαχρούδης

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

 

18:00

Ο λαογραφικός σύλλογος Νέου Ρυσίου "Η Αρετσού" θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς και μουσικές της περιοχής

 

Πρόεδρος: Γιώργος Δημητριάδης

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής

 

19:00

Ο μορφωτικός σύλλογος κατοίκων Ηλιούπολης θα παρουσιάσει παιδικό χορευτικό με

Μακεδονίτικους χορούς

 

Πρόεδρος: Αθανάσιος Μέρμηγκας

Χοροδιδάσκαλος: Σάκης Παληογιάννης

 

19:45

Ο σύλλογος Ποντίων Ελευθερίου Κορδελιού θα πραγματοποιήσει χορευτικά που έχουν κληροδοτηθεί από τον Πόντο

 

Πρόεδρος: Θεοδώρα Σεμερτζίδου

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Νικολαϊδης

 

20:30

Ο σύλλογος Κρητών Θέρμης "Η Ξαστεριά" θα προφέρει πλούσιο μουσικοχορευτικό θέαμα με κρητικούς χορούς και ζωντανή μουσική από τους:

 

Δημήτρης Μακρής - Λύρα

Λευτέρης Στεργιόπουλος - Λαούτο

Πρόεδρος: Αντώνιος Φουντουλάκης

Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

Δευτέρα 30 Απριλίου

17:00

Ο ποντιακός πολιτιστικός σύλλογος η "Αναγέννηση" Αγίου Νεκταρίου θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα από την ευρύτερη περιοχή του Πόντου

 

Πρόεδρος: Παναγιώτα Χατζή

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Κετικίδης

 

17:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αγίου Βασιλείου Λαγκαδά θα παρουσιάσει ξεχωριστούς πατροπαράδοτους χορούς από τη Μικρά Ασία

 

Πρόεδρος: Ξανθόπουλος Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Νάστια Σταυρίδου

 

18:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Σίνδου "Ο Ροδακάς" θα προβάλλει χορούς και φιγούρες από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

 

Πρόεδρος: Ξανθίππη Αμπατζή

Χοροδιδάσκαλος: Νάστια Σταυρίδου

 

19:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος "Κοσμάς Αιτωλός" θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της Μακεδονίας

 

Πρόεδρος: Χρήστος Κολοβός

Χοροδιδάσκαλος: Θωμάς Ράδης

 

20:00

Το Κρητικό τμήμα του συλλόγου Μουδανιών θα προβάλλει τις χορευτικές του ικανότητες σε Πεντοζάλι, Χανιώτη ,Σούστα κ.ά

 

Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Τρίτη 1 Μαΐου

Εκδήλωση για την πρωτομαγιά

Επισκέπτες και διοργανωτές, σαν μια μεγάλη παρέα, θα φτιάξουν το µεγαλύτερο πρωτοµαγιάτικο στεφάνι, με αγριολούλουδα από Κρήτη και Μακεδονία

18:00

Το χορευτικό τμήμα του Δ’ ΚΑΠΗ του Δήμου Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

 

Πρόεδρος: Στέλιος Λιακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος

Τετάρτη 2 Μαΐου

18:00

Το σωματείο Μακεδονία Νέας Ευκαρπίας θα παρουσιάσει χορευτικά από τη Μακεδονία

 

Πρόεδρος: Θεοδώρα Λάζαρη

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

 

18:30

Το χορευτικό λαϊκό τμήμα του συλλόγου κατοίκων Νέας πολιτείας θα παρουσιάσει λαϊκές χορογραφίες

 

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

 

19:00

Ο σύλλογος Αγίου Παύλου "Χορόσημο" θα παρουσιάσει δρώμενα με παραδοσιακούς Μακεδονίτικους χορούς

 

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

 

19:30

O μορφωτικός λαογραφικός όμιλος Βαμβακοφύτου θα παρουσιάσει τοπικούς χορούς από το Βαμβακόφυτο Σερρών

 

Πρόεδρος: Ανδρέας Γκένιος
Χοροδιδάσκαλος: Ηλίας Ομηριάδης

 

20:00

Ο πολιτιστικός αθλητικός σύλλογος Σταυρούπολης "ΔΙΟΝΥΣΟΣ" θα παρουσιάσει πατροπαράδοτους χορούς της περιοχής

 

Πρόεδρος: Χρηστάκος Ιωάννης

Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα

 

20:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Κρητών "Αγρίμια" θα προβάλλει παραδοσιακούς χορούς της Κρήτης

 

Πρόεδρος: Ευαγγελία Γιουμπάκη

Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη

Πέμπτη 3 Μαΐου

17:00

Ο λαογραφικός χορευτικός Όμιλος "Χ.Α.Ν.Θ." με το Μικρασιατικό και Μακεδονικό τμήμα αλλά και τη Χορωδία του θα παρουσιάσουν πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.

 

Πρόεδρος: Γιάννης Σωσίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Τάκης Δόνδρης & Ντίνα Κουκοθίκη

 

17:45

Ο σύλλογος Ποντίων Μενεμένης το Κρητικό τμήμα θα παρουσιάσει χορούς και φιγούρες από την Κρήτη

 

Πρόεδρος: Γιώργος Καζαντζίδης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Πατσατζής

 

18:30

Το Κρητικό τμήμα του πολιτιστικού σύλλογου Ν. Πολιτείας Ευόσμου θα παρουσιάσει τοπικούς χορούς της Κρήτης

 

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Κατσιρντάκης & Μαρία Ταρπαντζή

 

19:15

Ο σύλλογος Κρητών και φίλων Ωραιοκάστρου «Ερωτόκριτος» θα ξεδιπλώσει τις χορευτικές του ικανότητες στους παραδοσιακούς κρητικούς χορούς  

 

Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

 

20:00

Η Παγκρήτια ένωση Κρητών θα παρουσιάσει χορούς και πατροπαράδοτες εντυπωσιακές φιγούρες της Κρήτης

 

Πρόεδρος: Γιώργος Πετρακάκης

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης

 

Όλα τα Κρητικά Χορευτικά θα τα συνοδεύσει ο λυράρης Γιώργος Σφακιανάκης με το συγκρότημα του.

Παρασκευή 4 Μαΐου

12:30

Ξενάγηση σπουδαστών ΙΕΚ Τριανδρίας και Σίνδου στην έκθεση

 

Οι σπουδαστές του τμήματος τουρισμού και εστίασης του ΙΕΚ, θα ξεναγηθούν στην έκθεση από το διοργανωτή της, Νεκτάριο Σερμάκη. Στο πλαίσιο της ξενάγησης, θα γνωρίσουν και θα γευτούν τοπικά προϊόντα ενώ θα γίνει εκτενής ενημέρωση και αναφορά στον τρόπο παραγωγής τοπικών προϊόντων και υπηρεσιών.

 

Συνοδοί καθηγητές: Παπαδοπούλου Ευρώπη, Σπύρος Κούγκας, Αλέξανδρος Χατζόγλου

 

17:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Νικοδημινού Πολίχνης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

 

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

 

17:45

Ο μουσικοχορευτικός λαογραφικός σύλλογος Ασβεστοχωρίου θα πραγματοποιήσει χορευτικά δρώμενα από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

 

Πρόεδρος: Γιώργος Καρανάτσιος

Χοροδιδάσκαλος: Ζήσης Οικονόμου

 

18:40

Ο σύλλογος έρευνας και διάδοσης της Κρητικής παράδοσης "Ιδαία Γη" θα παρουσιάσει χορευτικά και ξεχωριστές φιγούρες που διασώζονται αναλλοίωτες μέχρι και σήμερα

 

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

 

19:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Ευόσμου "Το Γαϊτάνι" θα παρουσιάσει νησιώτικα μουσικοχορευτικά δρώμενα

 

Πρόεδρος: Έφη Μπουικίδου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης

 

20:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αυγής θα παρουσιάσει ποντιακούς παραδοσιακούς χορούς

 

Χοροδιδάσκαλος: Στράτος Μπίλης

 

20:40

Ο σύλλογος Κρητών βρακοφόρων Μακεδονίας θα παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τον Γιάννη Προϊστάκη και τον Γιάννη Σπιθάκη και το συγκρότημα τους.

 

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Σάββατο 5 Μαΐου

11:00

Το πολιτιστικό πνευματικό κέντρο Νέων Μαλγάρων θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

 

Πρόεδρος: Μπαξεβάνης Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Αραμπατζής Θεόδωρος

 

12:00

Ο σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς "Ταξιάρχης" θα δώσει μια γεύση από τον πολιτισμό της Προποντίδας και των παραλίων της Μικράς Ασίας με χορούς και πατροπαράδοτα ακούσματα.

 

Πρόεδρος: Ζαμπέτογλου Δέσποινα

Δάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

 

13:00

Ο σύλλογος Μαντριτσιωτών Θέρμης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής

 

13:45

Ο σύλλογος Σερραίων κατοίκων Δήμου Θέρμης θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακούς χορούς από τις Σέρρες

 

Πρόεδρος: Μαλούδης Παναγιώτης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

  

14:30

Ο μορφωτικός πολιτιστικός σύλλογος Κριθιάς θα παρουσιάσει χορούς από τη δυτική και βόρεια Θράκη

 

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

 

15:20

Παρουσίαση ντοκιμαντέρ "Ελαίας Δρόμοι"

Σκηνοθέτης: Ελένη Βλάσση, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας 

Το ντοκιμαντέρ είναι μια αναδρομή και ένας παραλληλισμός της ζωής των Μινωιτών και των σύγχρονων ανθρώπων, μέσα από τους "δρόμους της ελιάς". Κατά τη διάρκεια του, πραγματεύεται την Ελλάδα από τη Μινωική εποχή μέχρι σήμερα, με επίκεντρο την αρχαιότερη Μινωική Ελιά του Κόσμου, που βρίσκεται στο Ιερό Άλσος Καβουσίου και είναι ηλικίας 5000 χρόνων.

 

16:50

Ο ποντιακός σύλλογος Ασπροβάλτας θα παρουσιάσει δρώμενα με μουσική και χορό από τον Πόντο

 

Πρόεδρος: Κελεκίδου Άννα

Χοροδιδάσκαλος: Κετικίδης Κώστας

 

17:30

Ο σύλλογος Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης θα προβάλλει τους παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής της Θράκης

 

Πρόεδρος: Έφη Δούκα

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

 

18:10

Η χορευτική ακαδημία Πεύκων θα παρουσιάσει πατροπαράδοτα χορευτικά υπό τους ήχους παραδοσιακής μουσικής

 

Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός

Χοροδιδάσκαλοι: Βαγγέλης Γιαννακάκης (κρητικό τμήμα) & Βασίλης Αδαμόπουλος (παραδοσιακό τμήμα)

 

19:00

Το λαϊκό τμήμα του χορευτικού συγκροτήματος δυτικής Θεσσαλονίκης το "Σεργιάνι" θα παρουσιάσει χορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους λαϊκής και οριεντάλ μουσικής

 

Πρόεδρος: Άγγελος Γκουτζεβελίδης

Χοροδιδάσκαλος η Κατερίνα Καρατζά

 

19:45

Το χορευτικό συγκρότημα του Ι. Ν. Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων θα αναδείξει με τα χορευτικά του παραδοσιακούς χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

 

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Γκιμπιρίδης

 

20:30

Η ένωση Κρητών φοιτητών Θεσσαλονίκης θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα της στις φιγούρες και το χορό υπό τους ήχους παραδοσιακής κρητικής λύρας και λαγούτου.

Κυριακή 6 Μαΐου

11:30

Ο σύλλογος Ελατοχωριτών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει χορούς από την Θεσσαλία και την Στερεά Ελλάδα

 

Πρόεδρος: Kαπανίκη Τζένη

Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Σωτηριάδης

 

12:15

Το χορευτικό συγκρότημα Ι.Ν.Παναγίας Φανερωμένης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς

 

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Γκαϊτατζής

 

13:00

Ο ποντιακός σύλλογος Ορφανίου Καβάλας θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα του στα εξαιρετικά χορευτικά και της φιγούρες που διασώζονται από τον Πόντο

 

Χοροδιδάσκαλος: Παντελής Αιμουχίδης             

 

14:00

Ο σύλλογος Κρητών Κιλκίς "Το Αρκάδι" θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους ζωντανής κρητικής μουσικής

 

Πρόεδρος: Μαριάννα Σκουλαρικά

Χοροδιδάσκαλος: η Γιώτα Καλογρίδη

 

15:30

Ο σύλλογος αποδήμων Νικοκλειανών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει παραδοσιακά χορευτικά της περιοχής

 

Πρόεδρος: Μιχάλης Καραγκούνης

Χοροδιδάσκαλος η Αθανασία Χατζηχαριστού

 

16:30

Η χορευτική ομάδα Βαρβάρας Χαλκιδικής θα προβάλλει παραδοσιακούς χορούς της

Μακεδονίας

 

Πρόεδρος: Τριανταφύλλου Φρόσω

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

 

17:00

Η χορευτική ομάδα Παλαιοχωρίου Χαλκιδικής θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακή μουσική και χορό από την ευρύτερη περιοχή

 

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

 

17:30

Ο γυναικείος σύλλογος Νεοχωρίου Χαλκιδικής θα παρουσιάσει πατροπαράδοτα χορευτικά

από την Θράκη

 

Πρόεδρος: Κατερίνα Ανίκουλα

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

 

18:00

Το εφηβικό τμήμα του μορφωτικού πολιτιστικού συλλόγου Φιλύρου και ο αιμοδοτικός πολιτιστικός σύλλογος Πεύκων θα παρουσιάσουν χορευτικά από την ευρύτερη περιοχή

 

Πρόεδρος: Θεοδώρα Κοντόσογλου

Χοροδιδάσκαλος: Αθανασία Χατζηχαριστού

 

18:30

Ο λαογραφικός όμιλος Πολυγύρου θα αναδείξει χορούς της ευρύτερης περιοχή της Χαλκιδικής, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους:

 

Αρετή Καμηλάκη: Βιολί

Βαλάντης Ουζουνίδης: Λαούτο

 

19:00

Η ένωση Ποντίων Αμπελοκήπων θα προβάλλει της χορευτικές της ικανότητες στους παραδοσιακούς ποντιακούς χορούς αλλά και τις εντυπωσιακές φιγούρες

 

Πρόεδρος: Χρήστος Κυριακίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Χρήστος Κυριακίδης - Κυριάκος Κυριακίδης

 

19:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος κατοίκων Ευόσμου "Κύριλλος & Μεθόδιος" θα παρουσιάσει χορούς από Ήπειρο, Πήλιο και Θράκη, ενώ μαζί τους θα είναι και η χορωδία του συλλόγου με χοράρχη την Άννα-Μαρία Κότσιφα

 

Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

 

20:30

Ο σύλλογος έρευνας & διάδοσης της Κρητικής παράδοσης "Ιδαία Γη " θα πραγματοποιήσει τη λήξη της έκθεσης με χορευτικά και εντυπωσιακές φορεσιές από όλες τις περιοχές της Κρήτης. Το χορευτικό πρόγραμμα θα συνοδεύει ζωντανή κρητική μουσική

 

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης
Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

 

Διοργανωτής έκθεσης:Νεκτάριος Σερμάκης. Κινητό τηλέφωνο:6932430433

 

Υπεύθυνη πολιτιστικών εκδηλώσεων:Νίκη Ντούλα, σε συνεργασία με τον Νίκο Αλβανούδη.


Τμήμα οργάνωσης και πληροφορίες:Νίκος Βαρδάκης.

Την υγειονομική κάλυψη όλων των εκδηλώσεων και όλης της έκθεσης έχει αναλάβει ο Ελληνικός ερυθρός σταυρός.

 

 

9 μέρες η καρδιά των τοπικών προϊόντων θα χτυπά δυνατά στη Θεσσαλονίκη!
Ένα ταξίδι γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού!

 

  

 
 

Φωτογραφικό υλικό από τις προηγούμενες εκθέσεις

 

ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ 

Η έκθεση θα διεξαχθεί στη ΔΕΘ, στο Περίπτερο 12.

 

ΗΜΕΡΕΣ & ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 

  • Η έκθεση θα λειτουργεί από το Σάββατο 28 Απριλίου έως και την Κυριακή 6 Μαΐου 2018.
  • Το ωράριο λειτουργίας θα είναι: Τα δύο Σαββατοκύριακα από τις 10:30 το πρωί έως τις 9:30 το βράδυ και από Δευτέρα έως και Παρασκευή από τις 12:00 το μεσημέρι έως τις 9:30 το βράδυ.

 

ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ – ΔΩΡΕΑΝ PARKING

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη στο κοινό, με δωρεάν θέσεις parking για όλους, γεγονός που θα διευκολύνει και θα αυξήσει την επισκεψιμότητα της έκθεσης.

 

ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ – ΑΝΕΤΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ

Το μεγάλο πλεονέκτημα του χώρου διεξαγωγής της έκθεσης είναι η θέση του, αφού βρίσκεται σε ένα από τα πλέον γνωστά σημεία, που είναι συνυφασμένο με την εκθεσιακή δραστηριότητα της πόλης. Η πρόσβαση στο χώρο είναι πολύ εύκολη, αφού εξυπηρετείται από ένα πυκνό δίκτυο συγκοινωνιακών μέσων.

 

Φωτογραφικό υλικό από τις εκδηλώσεις

 

ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Οι επισκέπτες της έκθεσης χωρίζονται σε δύο κύριες κατηγορίες:

  • Στους επισκέπτες κοινού: ιδιώτες που αγαπούν τα τοπικά προϊόντα, επιθυμούν να τα προμηθευτούν απευθείας από τους εκθέτες και ενδιαφέρονται να εντάξουν στην καθημερινή τους διατροφή προϊόντα υψηλής διατροφικής αξίας.
  • Στους εμπορικούς επισκέπτες: επιχειρηματίες, στελέχη μικρότερων ή μεγαλύτερων επιχειρήσεων που επισκέπτονται την έκθεση µε στόχο να συνάψουν σχέσεις συνεργασίας µε παραγωγούς και μεταποιητές. Ενδεικτικά αναφέρουμε τις παρακάτω κατηγορίες επισκεπτών των 2 προηγούμενων διοργανώσεων: Super markets, Mini markets, Παντοπωλεία, Εστιατόρια, Ταβέρνες, Μεζεδοπωλεία, Εταιρείες Διανομών, Εταιρείες Εμφιάλωσης & Συσκευασίας, Εταιρείες Διακίνησης, Μεταφοράς Εµπορευµάτων, Εταιρείες Logistics, Κάβες, Ξενοδοχεία, Πρακτορεία Ταξιδίων, Τουριστικοί Πράκτορες (Ελλάδα & εξωτερικό), Πάροχοι Καινοτόμων Προϊόντων, Λιανικό Εμπόριο Καλλυντικών και Προϊόντων Υγείας, όπως επίσης εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Πώληση Βιολογικών Προϊόντων και στους Εναλλακτικούς Τρόπους Υγείας, Κρητικά Σωματεία, Σύλλογοι κλπ.

 

ΕΙΔΗ ΕΚΘΕΣΙΑΚΩΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΩΝ

Κάθε εκθεσιακό περίπτερο περιλαμβάνει:

  • 1 μετώπη
  • 1 τραπέζι
  • 2 καθίσματα
  • 1 παροχή ηλεκτρικού ρεύματος 500 W (*)
  • Παροχή βασικού φωτισμού
  • Μοκέτα
  • Δομή περιπτέρου που αποτελείται από φορέα στήριξης αλουμινίου, με πλήρωση από πάνελ μελαμίνης

Για παροχή ρεύματος άνω των 500W ή παροχή ρεύματος 24ωρης λειτουργίας (για ψυγεία), παρακαλούνται οι εκθέτες να απευθύνονται στη διοργάνωση.

 

ΠΑΡΟΧΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΚΘΕΤΕΣ

  • Ενοικίαση χώρου περιπτέρου µε δομή ή χωρίς, για τις ημέρες προετοιμασίας, λειτουργίας και αποξήλωσης της έκθεσης.
  • Ηλεκτρική παροχή και κατανάλωση ρεύματος.
  • Βασικός καθαρισμός περιπτέρων και όλων των κοινοχρήστων χώρων κατά τη διάρκεια της έκθεσης.
  • Παρουσίαση της εταιρείας στον ηλεκτρονικό κατάλογο της έκθεσης.
  • Παροχή ηλεκτρονικών προσκλήσεων, προκειμένου να αποσταλούν από τους εκθέτες σε κοινό που οι ίδιοι επιθυμούν.

 

ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΑΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΜΕΤΡΟ

Το κόστος του εκθεσιακού περιπτέρου ανά τετραγωνικό μέτρο για τις 9 ημέρες συμμετοχής είναι 175 ευρώ,
ενώ για τις 4 ημέρες συμμετοχής είναι 130 ευρώ.

 

ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ

Μετά από ενδελεχή μελέτη, έχουμε εξασφαλίσει ένα ποικίλο επικοινωνιακό και διαφημιστικό πρόγραμμα για την προβολή της έκθεσης. Ενδεικτικά αναφέρουμε κάποιες από αυτές τις δράσεις:

  • Προβολή της Έκθεσης μέσα από τα χορηγικά προγράμματα επικοινωνίας µε ραδιοφωνικά, τηλεοπτικά μηνύματα, αναρτήσεις και δημοσιεύσεις στα ηλεκτρονικά portals και στις εφημερίδες.
  • Δελτία Τύπου και newsletters που θα αποστέλλονται σε τακτά διαστήματα σε στοχευμένη βάση 50.000 e-mail.
  • Δελτία τύπου που θα λαμβάνουν 500 δημοσιογράφοι προκειμένου να ενημερώνουν το κοινό.
  • Διανομή φυλλαδίων στα κεντρικά σημεία της πόλης της Θεσσαλονίκης.
  • Αποστολή χιλιάδων προσκλήσεων.
  • Στοχευμένη - Χορηγούμενη διαφήμιση στο facebook και στο Google Ad Words.
  • Προβολή του γεγονότος μέσα από τις ιστοσελίδες Δήμων, Περιφερειών, Επιμελητηρίων, ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σταθμών, ενημερωτικών sites, αλλά και µε διαρκείς αναρτήσεις του γεγονότος σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης.
  • Για την προβολή του γεγονότος έχει ήδη συγκροτηθεί ομάδα από έμπειρους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στους τομείς της επικοινωνίας, της διαφήμισης και των δημοσίων σχέσεων.

Η διοργανώτρια εταιρία έχει την δυνατότητα να τροποποιεί, χωρίς δεσμεύσεις, τις παραπάνω ενέργειες προκειμένου να εξασφαλίσει το μέγιστο αποτέλεσμα προβολής.

Οι εκθέσεις "ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση" έχουν πραγματοποιηθεί με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης

Περιφέρεια Κρήτης    

Χορηγοί

epimelitirio irakleiou xorigos HelloGreece 360 agioli 360px ken karatzis 360x90 planitario logo 360x90 dinosauria logo 360x90 ktel logo 360x90 oli Selinari 360x90 bioxym 360x90 giok balik 360x90 zaros 360x90 blank 400x100 Nektar 360x90

Χορηγοί Μετακίνησης & Διαμονής

capsis 260px taxi makedonia geniki metaforiki neo

Ευχαριστούμε πολύ τα ΜΜΕ

mme star Mega mme ert Σκαϊ Ant1 Alpha epsilon kontra

Οι εκθέσεις "ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση" έχουν τεθεί υπό την αιγίδα των

Ypourgeio Agrotikis Anaptiksis Ypourgeio Esoterikon dioik anasyg Ypourgeio Esoterikon Maked Thrakis Υπουργείου Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας Ypourgeio Tourismou eot aigida 2018 Ypourgeio-Nautilias-Aigaiou Επιμελητήριο Ηρακλείου  Επιμελητήριο Λασιθίου Επιμελητήριο Ρεθύμνης Επιμελητήριο Χανίων Κεντρική Ένωση Επιμελητηρίων Ελλάδος Σύνδεσμος Εξαγωγέων Κρήτης Δήμος Αγίου Νικολάου Δήμος Ηρακλείου Dimos Xanion Δήμος Ρεθύμνου Dimos Agiou Vasileiou DimosAmariou Dimos-Anogeion Dimos Apokoronou Δήμος Αρχανών Αστερουσίων Dimos Biannou Dimos Gaudou Δήμος Γόρτυνας Dimos Ierapetras Dimos-Kantanou-Selinou Dimos Kissamou Δήμος Μαλεβιζίου Δήμος Μινώα Πεδιάδας Dimos-Mylopotamou Dimos Oropediou Lasithiou Δήμος Πλατανιά Dimos Siteias Dimos Sfakion Δήμος Φαιστού Dimos Xersonisou Anaptyksiakos Syllogos gynaikon epix tion N Irakleiou Δικτύου Κρητικού Ελαιολάδου Diktyo Ellinidon Gyn Epixeirimation esee oebeni Παγκόσμιο Συμβούλιο Κρητών Παγκρήτια Δημοσιογραφική Ένωση Παγκρητική Ομοσπονδία Ευρώπης Παγκρήτιος Ένωσις Πανελλήνια Ομοσπονδία Κρητικών Πολιτιστικών Σωματείων Syllogos Mesiton Anatolikis Kritis Syndesmos-Elaiokomikon sege Άραβο-Ελληνικό Επιμελητήριο Εμπορίου & Αναπτύξεως EllinoamerikanikoEpimelitirio ellinoafrikaniko epimelitirio Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Ελληνο-Βραζιλιανό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο EllinovretanikoEpimelitirio Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο ellinoisrailino epimelitirio Ελληνοϊταλικό Επιμελητήριο Αθήνας ellinokanadiko-aigida ΕλληνοΚινεζικό Επιμελητήριο Ellino Poloniko epimelitirio Ελληνο-Ολλανδικός Εμπορικός & Βιομηχανικός Σύνδεσμος Ελληνορωσσικό Εμπορικό Επιμελητήριο EllinoSouidikoEpimelitirio Ελληνοσερβική Εμπορική & Βιομηχανική Ένωση Ελληνοτουρκικό Εμπορικό Επιμελητήριο EllinoFinlandiko Epimelitirio ICC Diethnes Emporiko Epimel

Υγειονομική Κάλυψη Έκθεσης

erythros stavros logo

Χορηγοί Επικοινωνίας

(Τις διοργανώσεις των εκθέσεων "Κρήτη: Η Μεγάλη Συνάντηση", έχουν στηρίξει με χορηγία επικοινωνίας τα παρακάτω μέσα)

Ethnos ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ Efimerida syntakton Parapolitika   Karfi logo ependysi agrobusiness αρτ Τηλεόραση-Ραδιόφωνο   ATLAS TV 200x80 NeaTV TeleΚρήτη Αθήνα 9.84 Ant1 Δυτικής Κρήτης 97.0 FM athletic radio city 1061 fm Drs 95.3 FM Easy FM 93.2 kanali ena Kriti FM 875 c kritkos kafenes logo Κρητόραμα FM 97.9 lampsi radio 929 LatoFM lyra Notos949 parapolitika kritis 958 Ράδιο Μοίρες Ρυθμός Ηράκλειο 104,5 FM Ρυθμός Χανιά 97.4 FM star fm 884 Star FM 97.7 STYLE 100 b Radio SuperFM 896 Chania TopFM Κρήτης V FM 911 Agrothema agonaskritis.gr   aera-gr   alexia   Απόδημοι Κρήτες Chania Post CandiaNews-GR   Ταξιδιωτικός Οδηγός Ελλάδας cracked gr crashonline.gr CretaBlog.gr cretalive cretan gastronomy cretanfoodnews CretaPost Gastronomia periodiko Δια-Κρητικές Υποθέσεις Dina Nikolaou eco zin epikaira Foodme Οδηγός φαγητού grand radio iraklioblog gr kriti mou   Kritika.gr   kritika epikaira   Κρητικά Νέα Κρητική Φωνή   kritikos logos   iatro.gr inotos gr   notospress.gr notosportnews.gr   parapolitika gr Politeia PrismaNews PrismaSport Pyksida rethemnos-gr-logos-xorigos low Ρίζα online Toumba District Travel periodiko festival kritikis kouzinas Volta WomanNews Zarpa gr zougla