ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Ηµέρες και ώρες λειτουργίας έκθεσης:

Σαββατοκύριακα:
από τις 10:30 το πρωί έως τις 9:30 το βράδυ

Δευτέρα – Παρασκευή:
από τις 12:00 το μεσημέρι έως τις 9:30 το βράδυ 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ


Παρακαλείστε να το συμβουλεύεστε καθημερινά διότι γίνονται συνεχώς προσθήκες εκδηλώσεων.

 

Σάββατο 4 Μαΐου

10:30
Η Έκθεση ανοίγει τις πύλες της στους επισκέπτες.

13:00

Το Χορευτικό τμήμα του ΚΑΠΗ Δημοτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορευτικά από την Ήπειρο.

Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος

19:00

Εγκαίνια έκθεσης

Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, από το διοργανωτή κ. Νεκτάριο Σερμάκη, θεσμικούς εκπροσώπους της Περιφέρειας Κρήτης, της ΔΕΘ HELLEXPO, κοινοβουλευτικών εκπροσώπων, εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης, πολιτιστικών σωματείων αλλά και πλήθους κόσμου.

Ξεχωριστή νότα στα εγκαίνια, θα δώσουν τα χορευτικά συγκροτήματα:

  • Σύλλογος Κρητών Θέρμης “Η Ξαστεριά” με Κρητικούς χορούς.

    Πρόεδρος: Αντώνης Φουντουλάκης.

    Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

  • Χορευτικός Όμιλος Καλαμαριάς “ΒΟΡΕΑΔΕΣ” με χορούς Μακεδονίας

    Πρόεδρος: Οδυσσέας Καραγιάννης

    Χοροδιδάκαλος: Ανδρέας Παπουκίδης.

Κυριακή 5 Μαΐου

14:00

Ο Καλλιτεχνική Χορευτική Ομάδα Δήμου Δέλτα παρουσιάζει τοπικούς χορούς Μακεδονίας

Χοροδιδάσκαλος: Νάνσυ Κηπουρού

14:30

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ασσήρου παρουσιάζει τοπικούς χορούς

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καψάλης

17:00

Ο Λαογραφικός Σύλλογος Θερμαϊκού “Καλλίπολις” παρουσιάζει χορούς της Θράκης.

Πρόεδρος: Ελισάβετ Σιδηροπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Ζήσης Οικονόμου

17:30

Ο χοροδιδάσκαλος Δημήτρης Βουβάκης παρουσιάζει χορούς της Κρήτης.

18:00

Το χορευτικό τμήμα του συλλόγου Μορφωτική Πολιτιστική Κίνηση Νέων Μελισσοχωρίου παρουσιάζει χορούς από την Μακεδονία.

Πρόεδρος: Βασίλης Δημητριάδης.

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Πίκουλα

18:40

Χορευτικό πρόγραμμα από το Εργαστήρι Κρητικής Παράδοσης & Πολιτισμού Πιερίας “Το Ξαθέρι”.

Πρόεδρος: Σίσσυ Ζερβουδάκη

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης

19:20

Ο Λαογραφικός σύλλογος Νέου Ρυσίου “Η Αρετσού” παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς Προποντίδας & Μακεδονίας.

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής

20:00

Ο Σύλλογος Σμυρναίων Μικρασιατών Ελευθερίου Κορδελιού παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την Μικρά Ασία.

Πρόεδρος: Μαρία Δραγάτση

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής

20:40

Ο Σύλλογος Κρητών Βρακοφόρων Μακεδονίας παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.

Πρόεδρος & χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης.

Δευτέρα 6 Μαΐου

18:00

Χορευτικό τμήμα ΑΡΗ Θεσσαλονίκης.

18:45

Η Ένωση Ιμβριωτών Μακεδονίας Θράκης παρουσιάζει χορούς από την Ίμβρο.

Πρόεδρος: Παύλος Σταματιάδης

Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Αδαμόπουλος

19:30

Ο Λαογραφικός Χορευτικός Σύλλογος “Αντάμωμα” παρουσιάζει χορούς από τα νησιά του Αιγαίου.

Πρόεδρος: Μετεντζιδης Παναγιώτης.

Χοροδιδάσκαλοι: Πέλλα Όλγα & Καραμίντζιος Σωτήρης

20:15

Ο Σύλλογος Ποντίων Σταυρούπολης “Ακριτες Του Ποντου” παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

Πρόεδρος: Κώστας Παπαδόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Τοκμακίδης

Τρίτη 7 Μαΐου

18:35

Ο Σύλλογος Τερπνής Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μακεδονίας.

Πρόεδρος: Νούλης Γιάννης.

Χοροδιδάσκαλος: Καραμίντζιος Σωτήρης

19:10

Ο Προοδευτικός Σύλλογος Αρετσούς και Δέρκων παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μικράς Ασίας.

Πρόεδρος: Σαρηγιάννης Δημοσθένης

Χοροδιδάσκαλος: Καραμίντζιος Σωτήρης

19:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος “Επίκουρος” Πολίχνης Θεσσαλονίκης παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής Νάξου.

Πρόεδρος: Ισαακίδου Μάρθα

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

20:30

Ο Σύλλογος Κρητών Βρακοφόρων Μακεδονίας παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.

Πρόεδρος & χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης.

Τετάρτη 8 Μαΐου

18:50

Ο Πολιτιστικός Αθλητικός Σύλλογος εργαζομένων ΔΕΗ Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Βόρειας Θράκης.

Πρόεδρος: Μανικάκης Στράτος

Χοροδιδάσκαλος: Καραμίντζιος Σωτήρης

19:30

Ο Σύλλογος Αγίου Παύλου “Χορόσημο” παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από Δωδεκάνησα.

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

20:10

Το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από τα Πετρωτά της Θράκης.

Πρόεδρος: Εφη Δούκα

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

Πέμπτη 9 Μαΐου

17:30

Ο Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Κριθιάς παρουσιάζει χορούς της Θράκης.

Πρόεδρος: Παμουτιτσής Σωτήρης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

18:15

Ο Σύλλογος Σερραίων Κατοίκων Δήμου Θέρμης παρουσιάζει χορούς Ντόπιων Κατοίκων Ν. Σερρών.

Πρόεδρος: Μαλούδης Παναγιώτης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

19:00

Ο Σύλλογος Τυχεριωτών Εβρου “Ο ΑΚΡΙΤΑΣ” παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

Πρόεδρος: Γιάννης Κουρμπίδης

Χοροδιδάσκαλος: Κωστής Βαβδινός

19:45

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος κατοίκων Ευόσμου “ΚΥΡΙΛΛΟΣ & ΜΕΘΟΔΙΟΣ” παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

20:30

Ο Σύλλογος Ποντίων Συκεών παρουσιάζει ποντιακούς χορούς.

Πρόεδρος: Αντώνης Σαουλίδης

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Ζερζελίδης

Παρασκευή 10 Μαΐου

18:15

Ο Σύλλογος προσφύγων Μικρασιατών Νέας Κρήνης “Αγία Παρασκευή” παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

Πρόεδρος: Παναγιώτης Τσαμπαρλής

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Παπουκίδης

19:00

Ο Σύλλογος Πολιτισμού και Παράδοσης Κυμίνων παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

Πρόεδρος: Στέλιος Ρουσομάνης

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Παπουκίδης

19:45

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Νόστος” Πολίχνης παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

Πρόεδρος: Αννα Σιδηροπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Νικολάου

Σάββατο 11 Μαΐου

11:00

Ο Σύλλογος Έρευνας & Διάδοσης της Κρητικής Παράδοσης “Ιδαία Γη” θα αποδώσει Ριζίτικα τραγούδια με την χορωδία του & Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς με με τα χορευτικά του.

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

13:00

Ο Ποντιακός Πολιτιστικός Σύλλογος Ασπροβάλτας “Παναγία Σουμελά” θα παρουσιάσει χορευτικό πρόγραμμα.

Πρόεδρος: Άννα Κελεκίδου

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Κετικίδης

13:30

Το χορευτικό τμήμα από το Λαογραφικό Εργαστήρι Πολίχνης “Προμηθέας” παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Ηπείρου.

Πρόεδρος: Παναγιώτης Δρακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

13:40

Ο Σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς “Ταξιάρχης” παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Προποντίδας-Ερυθραίας.

Πρόεδρος: Ζαμπέτογλου Δέσποινα

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

14:20

Χορευτικό πρόγραμμα από την Αναγέννηση Αγίου Νεκταρίου Δενδροποτάμου.

Πρόεδρος: Παναγιώτα Χατζή

Χοροδιδάσκαλοι: Κωνσταντίνος Κετικίδης & Πολύδωρος Γιαννάκης

17:15

Το χορευτικό τμήμα του Ιερού Ναού Αγίας Παρασκευής Μενεμένης παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την περιοχή της Κρήτης και της Αριδαίας.

Υπεύθυνος τμημάτων: Πατέρας Άγγελος Παρίσσης

Χοροδιδάσκαλος: Μαρία Μπαδέμη

18:00

Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου Ελευθερίου Κορδελιού

Χοροδιδάσκαλος: Μαρία Μπαδέμη

18:45

Η Χορευτική Ακαδημία Πεύκων παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός

Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Αδαμόπουλος

Η Χορευτική Ακαδημία Πεύκων παρουσιάζει Κρητικούς χορούς.

Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός

Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

19:30

Ο Εκπολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Ωραιοκάστρου Μακέδνος παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

Χοροδιδάσκαλος: Χρήστος Τερζής

20:15

Ο Σύλλογος Γρεβενιωτών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Ηπείρου.

Πρόεδρος & χοροδιδάσκαλος: Σάκης Οικονόμου

21:00

Σύλλογος Κρητών & Φίλων Ωραιοκάστρου ο “Ερωτόκριτος” με χορούς από την Κρήτη.

Πρόεδρος: Γιάννης Καπετανάκης

Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Πατζατζής και Μαρία Ταρπαντζή

Κυριακή 12 Μαΐου

11:00

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Πήγασος” Δυτικής Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από τον Πόντο.

Πρόεδρος Γιώργος Μαστορόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Κετικίδης

11:30

Ο Λαογραφικός Όμιλος περιοχής Παπάφη Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς της Ηπείρου και της Μακεδονίας.

Προέδρος: Μελπομένη Γρηγοριάδου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

12:00

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Πήγασος” Δυτικής Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από την Κρήτη.

Πρόεδρος: Γιώργος Μαστορόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτριος Βουβάκης

12:30

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νέας Μαδύτου, με πρόεδρο την κ. Ευαγγελία Νάνου και

ο Πολιτιστικός Μορφωτικός Λαογραφικός Σύλλογος “ΕΝΩΣΗ ΑΣΚΟΥ” με πρόεδρο την κ. Μαρία Γκουτζουβελίδου

παρουσιάζουν χορούς από την Κωνσταντινούπολη.

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

13:15

Ο Kαλλιτεχνικός Xορευτικός Oμιλος “Πύρριχος” παρουσιάζει χορούς από τον Πόντο.

Χοροδιδάσκαλος: Βασίλειος Πολατίδης

14:00

Πολιτιστικός Σύλλογος Κλειδίου “Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ”

Πρόεδρος. Ιωάννης Ακριβόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Παπουκίδης

17:00

Πολιτιστικός Εξωραϊστικός Σύλλογος “Φιλάρετος”

Πρόεδρος: Κώστας Γιαχτσής

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καρκάρης

17:30

Το ΚΑΠΗ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ παρουσιάζει παραδοσιακούς τοπικούς χορούς.

Πρόεδρος: Ιφιγένεια Μηλώση

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καρκάρης

18:00

Χορευτικό τμήμα ΚΑΠΗ Ωραιοκάστρου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καρκάρης

18:15

Ο Λαογραφικός όμιλος Χ.Α.Ν.Θ παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Φλώρινας.

Υπεύθυνος χορευτικών τμημάτων: Δομβρης Δημήτρης

Χοροδιδασκαλος: Κωνσταντία Κουκοφίκη

18:45

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Δρυμού παρουσιάζει παραδοσιακούς τοπικούς χορούς.

Προέδρος: Δημήτρης Ποντικας

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντία Κουκοφίκη

19:15

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Αριδαίας.

Πρόεδρος: Κλείτος Πετρίδης

Χοροδιδασκαλοι: Γιώργος Καψάλης, Κωνσταντία Κουκοφίκη

19:55

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Γέφυρας “Μέτρες – Σωζούπολη” παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μ. Θάλασσας και του Έβρου.

Πρόεδρος: Κιομουρτζής Γιάννης

Χοροδιδασκαλοι: Γιώργος Καψάλης, Κωνσταντία Κουκοφίκη

 

9 ημέρες η καρδιά των τοπικών προϊόντων θα χτυπά δυνατά στη Θεσσαλονίκη!

Ένα ταξίδι γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού!