ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ – ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ 2019

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

10:00 Η Έκθεση ανοίγει τις πύλες της στο κοινό.

17:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με λαϊκά τραγούδια και χορούς (χασάπικο, συρτάκι, σέρτικο – χασαποσέρβικο) από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Κερατσινίου «ΘΥΜΑΙΤΑΔΑΙ», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων.
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Δρακόπουλος

17:30 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με παραδοσιακούς χορούς, από το χορευτικό τμήμα της Ενορίας Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης Κηπούπολης, σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων.
Χοροδιδάσκαλος: Βασίλειος Ασμίνης

19:00 Εγκαίνια έκθεσης.
Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, από τον διοργανωτή της έκθεσης κ. Νεκτάριο Σερμάκη, επισήμους και πλήθος κόσμου.
Τα εγκαίνια θα διανθιστούν με χορευτικά από τον Σύλλογο Ανωγειανών Αθήνας «Το Ιδαίον Άντρον», καθώς και με ζωντανή κρητική μουσική από το συγκρότημα του Ευθύμη και του Κώστα Κοζωνάκη.
Πρόεδρος: Ζαχαρένια Ανδρεαδάκη
Χοροδιδάσκαλοι: Κώστας Μέμος, Κατερίνα Κωσταρέλου

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

10:30 Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Οινόης Δήμου Τανάγρας «Η ΚΟΡΙΝΝΑ», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, παρουσιάζει χορευτικά από τη Λήμνο.
Πρόεδρος: Βασίλης Μπαμπάτσικος
Χοροδιδάσκαλος: Πόλυ Παγουρά

11:00 Εκδήλωση με μουσική και χορό από τον Λαογραφικό Χορευτικό Όμιλο «Κρητών Ζάλα».
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Τσαγκαράκης

12:00 Ο Σύλλογος Κρητών Πετρούπολης «Η Μεγαλόνησος», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την Κρήτη.
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Μουρτζανός

17:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με ζωντανή κρητική μουσική από τον Σύλλογο Κρητών Παλλήνης – Κάντζας – Γλυκών Νερών «Το Κρι Κρι».
Πρόεδρος: Μαρία Κακουλάκη
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Μεγαλακάκης
Λύρα: Όθωνας Μπικάκης
Λαούτο: Νίκος Καραβιράκης

18:15 Ο «Σύλλογος Γυναικών Κάτω Τιθορέας», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, παρουσιάζει παραδοσιακούς Αρβανίτικους χορούς.
Πρόεδρος: Θεοδώρα Γκοτζιαμάνη
Χοροδιδάσκαλος: Μόρφω Μανιώτη

19:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με χορούς από την Πελοπόννησο, από τον Σύλλογο Πελλοπονησίων Ελευσίνας, σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων.
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Ντίνα Τρίκλη

20:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με χορούς από την περιοχή των Μεγάρων, από τον Χορευτικό Όμιλο Μεγάρων σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων.
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Τζανετόπουλος

 

ΤΡΙΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

20:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με ζωντανή κρητική μουσική από τον Γιώργο Λαγουδάκη και το συγκρότημα του, καθώς και χορευτικά από την Ένωση Κρητών Αμαρουσίου «Ο Κρηταγενής Ζεύς», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων.
Πρόεδρος: Κωστής Σηφάκης
Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Μουρτζανός

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

19:00 Ομιλία για την διατροφή με τίτλο: «Πόσο χαρούμενους μπορεί να μας κάνει μια υγιεινή διατροφή» από την έγκριτη δημοσιογράφο υγείας, συγγραφέα και δημιουργό ντοκιμαντέρ για την υγεία, κυρία Εύα Ντελιδάκη.

20:00 Ο Ελληνικός Παραδοσιακός Χορευτικός Όμιλος «EΛ.ΠΑ.Χ.Ο.» παρουσιάζει χορούς από την ευρύτερη περιοχή των Κυκλάδων.
Πρόεδρος: Παναγιώτης Φραγκάκης
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου

20:30 Μουσικοχορευτική εκδήλωση από τον κρητικό Χορευτικό Σύλλογο «Δικταίοι Καστρινοί».
Πρόεδρος: Παναγιώτης Φραγκάκης
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος ΕΚΠΑ

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

19:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με τον Γιώργο Ξυλούρη (Καντρής) και το συγκρότημά του. Συνοδεύει χορευτικά η Ανωγειανή Παρέα.

20:00 Ο Χορευτικός Όμιλος Μεγάρων, σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, παρουσιάζει μουσικές και χορούς από την περιοχή των Κυκλάδων.
Χοροδιδάσκαλοι: Γιώργος Τζανετόπουλος, Δήμητρα Κατρακούλη, Μαργαρίτα Κατρακούλη

20:30 Ο Σύλλογος Αρκάδων Ιλίου παρουσιάζει μουσική και χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Αρκαδίας.
Πρόεδρος: Ιωάννης Κουτσανδρέας
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος ΕΚΠΑ

21:00 Ο Ελληνικός Παραδοσιακός Χορευτικός Όμιλος «ΕΛ.ΠΑ.Χ.Ο.» παρουσιάζει χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλίας.
Πρόεδρος: Ιωάννης Κουτσανδρέας
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος ΕΚΠΑ

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

12:00 Ξενάγηση στα παραδοσιακά μουσικά μονοπάτια του Αιγαίου και της Κρήτης, με βιολί, τσαμπούνα και ασκομαντούρα, από τον δάσκαλο παραδοσιακών οργάνων Μανώλη Μπουρλάκη.

17:30 Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αρχαίων Κλεώνων «Ο Φωκάς», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, παρουσιάζει παραδοσιακά χορευτικά από την ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου.
Πρόεδρος: Νίκος Ταρνανάς
Χοροδιδάσκαλος: Αγγελική Σκούρτη

18:00 Μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με χορούς και μουσικές από την περιοχή της Ηπείρου, από τον Πανηπειρωτικό Σύλλογο του Δήμου Ελευσίνας, σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων.
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Ελένη Γκόγκου

18:30 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με κρητικούς χορούς από το Πολιτιστικό Μουσικοχορευτικό Σωματείο τα «Παραδοσιακά Μονοπάτια» και ζωντανή μουσική από το συγκρότημα του Θανάση Ραπτάκη.
Πρόεδρος: Παύλος Κανιαδάκης
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Κανιαδάκης

19:00 Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νέας Ιωνίας «Μνήμες Παράδοσης», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, παρουσιάζει χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Λέσβου.
Πρόεδρος: Αθανάσιος Τσουπέης
Χοροδιδάσκαλος: Ερρίκος Βέγκας

19:30 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με τραγούδια και χορούς από τη Στερεά Ελλάδα, την Πελοπόννησο, τη Ρούμελη και την Ήπειρο, από τη Χορευτική Ομάδα Αρτέμιδος – Σπάτων «Ωθώ – Πατώ», σε συνεργασία την UNESCO Πειραιώς και Νήσων.
Πρόεδρος: Ελένη Σακελλάρη
Χοροδιδάσκαλος: Θεοδώρα Χρυσαφογεώργου

20:30 Μουσικοχορευτική εκδήλωση από τον Σύλλογο Αρβανίτικου Πολιτισμού Άνω Λιοσίων «Η Γρίζα».
Πρόεδρος: Γεώργιος Καραϊσκάκης
Χοροδιδάσκαλος: Σπυριδούλα Παναγιωτοπούλου

21:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση από τον Σύλλογο «Άσκηση – Ψυχαγωγία – Υγεία Ορχομενού», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων. Το παιδικό τμήμα παρουσιάζει χορούς από τη Ρούμελη και το τμήμα ενηλίκων χορούς από την περιοχή της Πιερίας.
Πρόεδρος: Σπύρος Ψαλίδας
Χοροδιδάσκαλος: Μαρία Κραβαρίτη

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

11:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση από τον Πολιτιστικό σύλλογο «Άνω Λιούμη», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, με χορευτικά από την ευρύτερη περιοχή της Μικράς Ασίας.
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βασιλική Ρόζι Βότσα

11:30 Μουσικοχορευτική εκδήλωση από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Καστέλας Νομού Ευβοίας «Εν Χορώ», σε συνεργασία με την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, με χορευτικά από τη Μικρά Ασία.
Πρόεδρος: Χριστίνα Κύλλα
Χοροδιδάσκαλος: Ελένη Γιαννούτσου

12:00 Μουσικοχορευτική εκδήλωση με κρητική μουσική και χορό από το παιδικό χορευτικό τμήμα του Λαογραφικού Ομίλου «Ο Αορείτης».
Χοροδιδάσκαλοι: Στέφανος Ντούλας, Κυριακή Λαγουδάκη

13:00 Γαστρονομική εκδήλωση από την Ελληνική Ακαδημία Αρχιμαγείρων με μοναδικές γευστικές δημιουργίες από αγνά τοπικά παραδοσιακά προϊόντα.
Πρόεδρος: Γιώργος Λύτρας
Αντιπρόεδρος: Ελένη Κουμαντάνου

17:30 Εκδήλωση με μουσική και χορευτικά από την Πελοποννήσου από τον Σύλλογο Πελοποννησίων Αχαρνών «Θ. Κολοκοτρώνης».
Πρόεδρος: Πόπη Φαμελίτου
Χοροδιδάσκαλος: Θοδωρής Παπαδόπουλος
Υπεύθυνη χορευτικού: Ευαγγελία Καλαμίτση

18:00 Εκδήλωση με μουσική και χορευτικά από την Κρήτη από τον Σύλλογο Κρητών Αγίου Δημητρίου Αττικής.
Πρόεδρος: Στέλιος Μαμαλάκης
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος ΕΚΠΑ

18:30 Εκδήλωση με μουσική και χορευτικά από την Κρήτη από τον Ελληνικό Παραδοσιακό Χορευτικό Όμιλο «Δικταίοι Καστρινοί».
Πρόεδρος: Παναγιώτης Φραγκάκης
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος ΕΚΠΑ

19:15 Εκδήλωση με κρητική μουσική και χορό από την Αδελφότητα Κρητών Περιστερίου.
Πρόεδρος: Βίκυ Λυπάκη
Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Φραγκάκης

20:00 Ζωντανή κρητική μουσική και τραγούδι από τον λυράρη Γιώργο Λαγουδάκη και το συγκρότημά του, καθώς και χορευτικά από τον Σύλλογο Κρητών Πεύκης – Λυκόβρυσης.
Πρόεδρος: Ιωάννα Μαμαλάκη
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος ΕΚΠΑ

20:30 Ο Σύλλογος Κρητών Βύρωνα – Παγκρατίου – Καισαριανής, παρουσιάζει κρητικό μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.
Πρόεδρος: Αντώνης Γωναλάκης
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος ΕΚΠΑ

21:00 Εκδήλωση με μουσική και χορούς από την Κρήτη, από την Ένωση Κρητών Ιλίου.
Πρόεδρος: Στέλιος Μπουρδάκης
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Φραγκάκης, λαογράφος ΕΚΠΑ


* Υπεύθυνη πολιτιστικών εκδηλώσεων: Νίκη Ντούλα (6933346320).

 

Ένα ταξίδι γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού στην Πλατεία Δημαρχείου (Κοτζιά), με ελεύθερη είσοδο!